Peru’da Trans+’lara Yönelik Ayrımcı Yasa Protesto Ediliyor

Ülkede Sağlık Bakanlığının kararıyla trans, non-binary ve intersekslerin sağlık hizmetlerine erişebilmeleri için onları “akıl hastası” olarak tanımlayan yeni yasanın iptal edilmesine dair protestolar sürüyor.

Peru, ayrımcılık karşıtı yasaları olmasına rağmen LGBTİ+’lara karşı ayrımcı uygulamaları hayata geçirmeye devam ediyor.

Peru Devlet Başkanı Dina Boluarte, 10 Mayıs’ta imzaladığı “Temel Sağlık Sigortası Planı”nda (PEAS) trans kimlikleri “cinsiyet kimliği bozukluğuna sahip” ve “hastalık teşhisi konmuş olan bireyler” olarak sınıflandırdı.

Peru LGBTİ+ Sinema Festivali (OutfestPeru) Direktörü Jheinser Pacaya, kararname yürürlükten kaldırılana dek ülkedeki trans topluluğun protestolarına devam edeceğini söyledi.

“KİMLİĞİM HASTALIK DEĞİL”

LGBTİ+ aktivistleri, bu kapsamda kitlesel olarak son olarak Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi, İnterfobi Karşıtı Gün’e (IDAHOBIT) denk gelen 17 Mayıs Cuma günü, ülkenin Sağlık Bakanlığının önünde bir araya geldi.​​​​​​​

PinkNews’te yer alan habere göre, geçtiğimiz hafta ise yüzlerce kişi “Bizim hayatlarımız da değerli”, “Artık damgalama yok” ve “Kimliğim hastalık değil” yazan pankartlarla başkent Lima’da toplandı.

2023 yılında yapılan bir anket, Peruluların yüzde 81’inin trans erkek ve trans kadınların toplumda “büyük orand​​​​​​​a” ayrımcılığa maruz bırakıldığına inandığını gösterdi.

​​​​​​​​​​​​​​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir